fake rolex forum second-hand industry is at the same time extremely popular during the world-wide sector.
targeted engine substances to make sure you subvert the larger makeup debt is considered the capabilities about www.upscalerolex.to rolex.

free shipping and returns on https://www.buywatches.is/ for women and men.

replica uhren are fine watches that are made out of only the best materials.
Uncategorized

Zaburzenia miesiączkowania – jak je rozpoznać i leczyć?

Zaburzenia miesiączkowania dotykają wielu kobiet, zarówno w wieku rozrodczym, jak i tych, które weszły już w okres klimakterium. Dolegliwość jest powszechna i może powodować wiele nieprzyjemnych objawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nie każda kobieta potrafi rozpoznać zaburzenia miesiączkowania, często biorąc je za stan normalny – dopiero wizyta u ginekologa może pomóc w diagnostyce oraz leczeniu tego typu zaburzeń.

Prawidłowa miesiączka, czyli?

Wiele kobiet nie wie, jak powinna wyglądać prawidłowa miesiączka, szczególnie jeśli całe życie cierpi na jej zaburzenia. Prawidłowy cykl trwa od 21 do 35 dni i niewielkie, 2-3 dniowe wahania w terminach kolejnych miesiączek są uznawane za normę. “Normalna” miesiączka trwa maksymalnie 8 dni, podczas których występuje krwawienie najsilniejsze w pierwszych dniach, które następnie traci nasilenie i w końcu zamienia się w brązowawe plamienia. Podczas okresu mogą występować bóle w podbrzuszu i dolnej części pleców, związane ze skurczami oczyszczającej się macicy. Każdego miesiąca kobieta przechodzi menstruacje, o ile nie dochodzi do zaburzeń lub nie zachodzi w ciążę. Podczas miesiączki można normalnie funkcjonować, pracować i czerpać radość z życia – jeśli okres krwawienia powoduje wyłączenie z normalnego funkcjonowania np. w wyniku silnego krwawienia i osłabienia, a sama miesiączka jest wyjątkowo bolesna, warto przekazać swoje spostrzeżenia ginekologowi.

Jakie można wyróżnić zaburzenia miesiączkowania?

Zaburzeń miesiączkowania jest wiele. Najczęściej pojawiają się nieregularne krwawienia, które pojawiają się częściej niż co 21 dni, rzadziej niż co 35 dni lub trwają dłużej niż 8 dni. Również zbyt krótkie miesiączki przypominające raczej plamienia nie są fizjologicznym stanem i wymagają diagnostyki specjalisty. Aby określić regularność miesiączek wystarczy policzyć, ile dni mija od pierwszego dnia krwawienia do dnia poprzedzającego krwawienie w kolejnym miesiącu. Biorąc pod uwagę dane z ostatnich 3 miesięcy można ustalić, czy miesiączka nadchodzi w terminie. Nieregularne cykle zdarzają się zwykle u dziewczyn bardzo młodych lub u kobiet wchodzących w okres przekwitania – u pozostałych kobiet mogą być objawem zaburzeń hormonalnych czy schorzeń w obrębie dróg rodnych. Do zaburzeń miesiączkowania często zalicza się obfite krwawienia trwające nawet powyżej 8 dni, które mogą powodować zmęczenie, spadek sił witalnych czy nawet doprowadzić do anemii. Przy “normalnych” miesiączkach kobieta traci około 40 ml krwi, przy czym normą jest maksymalnie 80 ml.

Zaburzenia miesiączkowania – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka zaburzeń miesiączkowania opiera się na wywiadzie lekarskim, który przeprowadza ginekolog. Lekarz pyta pacjentkę o datę ostatniej miesiączki i średnią długość trwania ostatnich cykli, a także o wszelkie niepokojące objawy obserwowane w terminie menstruacji. Zawsze wykonywane jest badanie ginekologiczne oraz USG dopochwowe, podczas którego można wykryć wiele nieprawidłowości mogących odpowiadać za zaburzenia miesiączkowania. Diagnostyka może się również opierać na badaniu poziomu hormonów płciowych odpowiedzialnych za płodność i w tym również za prawidłową menstruację. Warto również sprawdzić poziom hormonów tarczycy mających duży wpływ na układ rozrodczy.

Leczenie zaburzeń miesiączkowania jest zawsze oparte na diagnozie określającej przyczynę problemów. Dzięki temu można dobrać odpowiednie leczenie, które przyniesie zamierzony efekt. Najczęściej stosuje się środki hormonalne, których zadaniem jest wyregulowanie cykli oraz uzupełnienie niedoboru hormonów płciowych mogących wpływać na zaburzenia, a także zmniejszenie obfitości krwawienia. W zaburzeniach miesiączkowania poleca się przyjmować suplementy z wyciągiem z owoców niepokalanka pospolitego, który reguluje poziom prolaktyny. W niektórych przypadkach konieczne może się okazać leczenie chirurgiczne, np. zabieg łyżeczkowania macicy, jeśli przyczyną problemów jest przerost endometrium. Za zaburzenia miesiączkowania mogą odpowiadać stany zapalne w obrębie narządów rozrodczych, które wymagają przyjmowania antybiotyków lub środków przeciwgrzybiczych dostępnych na receptę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *